Ach, jak ten czas leci…
Aktualizacja szkoleń BHP
Kategorie: ,

Ach, jak ten czas leci…

Opublikowano: 4 grudnia 2023

Końcówka roku sprzyja takim stwierdzeniom – „zobacz Stefan, dopiero jaja tłukliśmy na Wielkanoc, a teraz znicze palimy”, albo klasyk – „święta, święta i po świętach”.
Czas mija szybciej niż byśmy tego chcieli. Zaryzykuję nawet tezę, że czas leci odwrotnie proporcjonalnie do naszego wieku tzn. będąc dzieckiem, jak najszybciej chcemy być dorośli i robić „dorosłe rzeczy”, natomiast gdy już ten wiek osiągamy, to chcemy żeby zwolnił, a najlepiej żeby się trochę cofnął. Tak tylko troszkę 5, 10, 20 lat (niepotrzebne skreślić).

Czy nam się to podoba, czy też nie, czas jest jedną z tych rzeczy, na które nie mamy wpływu, a gdy będziemy za często lub za długo oglądać się za siebie, zdarzyć się może, że wpadniemy na słup, który „wyrósł” tuż przed nami gdy byliśmy zbyt pochłonięci patrzeniem wstecz zamiast bacznego obserwowania tego co przed nami. Wspomnienia i zerkanie wstecz nie jest niczym złym, pod warunkiem jednak, że nie tracimy z oczu tego, co chcemy osiągnąć, gdzie chcemy dotrzeć.

Czy uwierzycie, że za kilka miesięcy miną 4 lata od początku pandemii koronawirusa w Polsce? W marcu 2020 roku weszła w życie ustawa mówiąca o możliwości zawieszenia okresowych badań profilaktycznych oraz szkoleń okresowych BHP. Pewnie mało kto spodziewał się, że do szkoleń i badań część pracowników wróciła, a jeszcze inni dopiero wrócą po tak długim okresie bez ich wykonywania.

Gdyby wziąć za przykład pracownika administracyjno-biurowego, który wykonał szkolenie okresowe np. w kwietniu 2014 roku, to wiemy, że kolejne musiałby zrobić do kwietnia 2020 roku. Załóżmy jednak, że pracodawca skorzystał z możliwości, jakie dała mu wspomniana wyżej ustawa i zorganizuje szkolenie okresowe dla swoich pracowników w grudniu 2023 roku. Wszystko odbywa się zgodnie z przepisami, lecz faktem niezaprzeczalnym jest to, że pracownik taki nie przechodził szkolenia BHP przez blisko…10 lat! Jest to oczywiście najbardziej ze skrajnych przykładów, jednak potrafię sobie wyobrazić, że nie jest to niemożliwe i mogły wystąpić takie przypadki.

Każdy odpowiedzialny pracodawca wie, że jednym z jego obowiązków jest zorganizowanie szkoleń z zakresu BHP oraz dopilnowanie, aby wykonywane one były terminowo. Biorąc pod uwagę powyższe oraz… tytuł tego wpisu, trzeba uświadomić sobie, że za chwilę kończy się nam 2023 rok, a to oznacza, że upłynie termin, który był wyznaczony do wykonania zaległych szkoleń okresowych BHP oraz profilaktycznych badań okresowych lekarza medycyny pracy, który jak wynika z obliczeń przypada na 27 grudnia.

Dla tych, którzy na własnej skórze przekonają się o zawrotnej prędkości pędzącego czasu, oznaczać to może przykre zderzenie się z rzeczywistością. Podczas gdy inni dojadać będą potrawy ze świątecznych stołów, tych zapominalskich gryźć będzie sumienie, że po powrocie do pracy po świętach czekać na nich będą pracownicy, których szkolenia i/lub badania właśnie utraciły ważność. Pomijając konsekwencje związane z niewypełnienia ważnego obowiązku pracodawcy, które zmaterializują się podczas kontroli Inspekcji Pracy lub na przykład po wypadku przy pracy, dochodzi również fakt, że pracownicy tacy faktycznie mogli nie uczestniczyć w szkoleniu BHP od niemal dekady. Sytuacja taka siłą rzeczy musi mieć wpływ na spadek świadomości pracowników, pogłębienie rutyny, złych nawyków czy spadek kultury bezpieczeństwa w całej firmie. Rodzi się więc pytanie czy faktycznie warto czekać z tym na tak zwany „ostatni dzwonek”, bo prawo na to zezwala?

Zachęcamy do nie odkładania tych tematów na ostatnią chwilę, gdyż okazać się może, że żaden behapowiec nie ma możliwości przeprowadzić szkolenia przed samymi świętami, bo właśnie udał się z dziećmi po zakup najpiękniejszej choinki w mieście.

Jeśli potrzebujesz doradztwa w tej kwestii – jesteśmy. Niezmiennie od 18 lat.
Poniżej krótko przypomnimy Tobie jaka jest częstotliwość przeprowadzania szkoleń BHP i tych najważniejszych odnośnie bezpieczeństwa.

RODZAJ SZKOLENIA KIEDY NALEŻY JE PRZEPROWADZIĆ?
Szkolenie wstępne BHP W dniu zatrudnienia u każdego nowego pracodawcy
Szkolenie okresowe BHP (pierwsze po wstępnym) Do 12 miesięcy od zatrudnienia

Do 6 miesięcy od zatrudnienia – osoby kierujące pracownikami 

Szkolenie okresowe BHP (kolejne) Stanowisko administracyjno-biurowe do 6 lat
Stanowisko kierownicze / pracodawca do 5 lat
Stanowisko fizyczne do 3 lat
Stanowisko fizyczne – prace szczególnie niebezpieczne do roku
Stanowisko inżynieryjno-techniczne do 5 lat
Kadra nauczycielska
Przedstawiciele handlowi
Inne niewymienione w pkt.1-5 Rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

Pamiętajmy o tym, że pracodawca ustalając akt prawa wewnętrznego może wprowadzić zarządzenie o innej częstotliwości przeprowadzania szkoleń, o ile nie będą wykonywane rzadziej niż określony czas wynikający z Rozporządzenia. Ustalenie częstotliwości szkoleń powinno wynikać z oceny potrzeb w firmie.
Istnieje również wiele innych szkoleń, które są wręcz niezbędne, które budują bezpieczeństwo, uzupełniają wiedzę, pomagają stworzyć bezpieczne warunki pracy. Poniżej zamieszczamy kilka przykładowych szkoleń. Pełną ofertę znajdziecie tutaj.

RODZAJ SZKOLENIA DLA KOGO I KIEDY NALEŻY JE PRZEPROWADZIĆ?
Szkolenie z pierwszej pomocy W każdej firmie zatrudniającej pracowników powinno być zorganizowane szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy. 

Ile przeszkolić osób? Z naszej perspektywy – jak najwięcej. ️Ważne, by na każdej zmianie, w każdym obiekcie znajdowały się osoby przeszkolone z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Ta wiedza i umiejętności mogą uratować życie.

Szkolenie ppoż.

 

Szkolenie ppoż. wraz z praktycznym użyciem gaśnic warto przeprowadzać cyklicznie. Podobnie jak w przypadku szkoleń z pierwszej pomocy, szkolenia ppoż. należy zapewnić dla takiej ilości pracowników, by w każdym momencie funkcjonowania firmy byli obecni pracownicy posiadający takie umiejętności. Często stosowaną praktyką jest przeprowadzenie próbnej ewakuacji nawet w mniejszych firmach, które takiego obowiązku nie posiadają.
Szkolenie z metodyki  prowadzenia instruktażu stanowiskowego To szkolenie szczególnie polecane osobom kierującym pracownikami, które prowadzą część szkolenia wstępnego BHP – czyli instruktaż stanowiskowy. Uczymy jak szkolić, jakie metody i narzędzia wykorzystywać przy kształceniu dorosłych. Niezwykle ciekawe i wartościowe warsztaty.
Szkolenia do pracy na wysokości / ewakuacji z wysokości Szkolenia z zakresu bezpiecznej pracy na wysokości dedykowane są wszystkim pracownikom pracującym na wysokości zarówno na co dzień jak i w przypadku prac sezonowych / okazjonalnych / dorywczych. Skala zagrożeń bez wątpienia potwierdza zasadność prowadzenia szkoleń wysokościowych.
Diizoizocyjaniany Szkolenie z zakresu bezpiecznego stosowania i postępowania z diizocyjanianami to szkolenia obligatoryjne dla wszystkich pracowników, którzy na co dzień mają kontakt z substancjami, które zawierają w sobie nawet w małych ilościach diizocyjaniany, np. kleje, pianki montażowe, uszczelniacze itp.

Jak mantrę możemy powtarzać, że bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych rzeczy w naszym życiu, a żeby było ono długie i szczęśliwe, bez względu na to czy jesteśmy pracodawcą czy pracownikiem w głównej mierze będzie ono zależało od nas samych.

Pracownik, który odbywa regularne szkolenia w zakresie bezpieczeństwa jest gwarantem…spokojniejszego snu pracodawcy. 😊

Autor: Stanisław Leszczyński

Polecane wpisy na naszym blogu
Zainteresowany współpracą?
Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami
Sela BHP - logo kolor czarny napis
Sela Sp. z o.o.
Szybki kontakt
Zadzwoń
+48 509 127 746
Zadzwoń
Scroll to Top