Co to są substancje reprotoksyczne?
Substancja reprotoksyczna oznacza substancje lub mieszaninę która spełnia kryteria klasyfikacji jako czynnik działający szkodliwie na rozrodczość 1A lub 1B, określony w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008. Tak samo jak czynniki rakotwórcze i mutagenne substancje reprotoksyczne mogą mieć poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia pracowników i ich potomstwa nic więc dziwnego, że Unia Europejska zajęła się tematem ochrony pracowników dotyczącym narażenia na działanie czynników.
Jak można zidentyfikować substancje reprotoksyczne?
Zwroty określające zagrożenie dotyczące substancji reprotoksycznych to: H360, H360D, H360FD, H360Fd, H360Df, H361, H361d, H361fd, H362.
Są to między innymi:
- toluen
- styren
- etoksyetanol
- nitrobenzen
- tlenek węgla
- bisfenol A
- estry kwasu ftalowego
- metale.
Jakie skutki dla zdrowia mogą mieć substancje reprotoksyczne?
Zgodnie z najnowszymi dowodami naukowymi substancje reprotoksyczne mogą wywierać niekorzystny wpływ na funkcje seksualne i płodność u dorosłych mężczyzn i kobiet, a także na rozwój potomstwa. Podobnie jak w przypadku czynników rakotwórczych lub mutagenów substancje reprotoksyczne są substancjami wzbudzającymi szczególnie duże obawy, które mogą mieć poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia pracowników.
Substancje reprotoksyczne są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią oraz dla pracowników młodocianych, dlatego dla tych trzech grup pracowników praca z tymi substancjami jest zabroniona.
Gdzie spotkamy się z substancjami reprotoksycznymi?
Substancje te można spotkać w różnych branżach takich jak produkcja pestycydów, tworzyw sztucznych, przemysł metalurgiczny, farmaceutyczny, kosmetyczny oraz gumowy. Pracownicy mają z nimi również do czynienia w placówkach opieki zdrowotnej, budownictwie, salonach kosmetycznych i fryzjerskich.
Co warto zrobić?
Warto już teraz w swoich firmach przeanalizować temat substancji reprotoksycznych. Jeżeli występują one w substancjach chemicznych używanych na terenie firmy należało by zacząć od zbadania możliwości zmiany substancji reprotoksycznej na bezpieczną. Producenci substancji chemicznych wychodzą nam naprzeciw i śledząc aktualne przepisy często zmieniają receptury środków chemicznych tak by wyeliminować z nich substancje reprotoksyczne.
Po wejście w życie przepisów dotyczących substancji reprotoksycznych pracodawca musi spełnić takie same wymagania prawne, jak w stosunku do substancji rakotwórczych i mutagennych. Omów ten temat ze swoim Specjalistą BHP, który podpowie krok po kroku jakie podjąć czynności.
Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?
JUŻ! W wyniku zmian z kodeksie pracy nowe obowiązki dla pracodawcy mające na celu ochronę pracowników przed reprotoksynami weszły w życie w dniu 29 czerwca 2024 r.