Nadzór BHP w Katowicach i okolicach
Względnie długi staż działalności zapewnił nam bogate doświadczenie, którym chętnie dzielimy się z partnerami biznesowymi, oferując im najwyższej jakości nadzór BHP. Zachęcamy do współpracy inwestorów, generalnych wykonawców lub podwykonawców z Katowic i pobliskich miejscowości. W polu naszej szczególnej uwagi mieści się szeroko pojęte bezpieczeństwo budowy kubaturowej i liniowej. Nasi specjaliści weryfikują przygotowanie placu budowy oraz kontrolują przebieg właściwych robót budowlanych, wspierając klientów aż do momentu odbioru budynku. Dbamy o bezpieczeństwo wszystkich osób zaangażowanych w proces inwestycyjny, organizujemy szkolenia BHP dla pracowników i czuwamy nad aktualnością ich uprawnień. Trzymamy pieczę nad kompletnością dokumentacji budowy, reprezentując klientów podczas ewentualnych kontroli realizowanych przez zewnętrzne instytucje. W każdym przypadku stosujemy się do rekomendacji Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Oferujemy kompleksowy nadzór nad przebiegiem budowy, zdejmując z inwestorów i wykonawców ciężar wielu obowiązków.
Nadzór BHP nad budową liniową
Zgodnie z definicją, uwzględnioną w prawie budowlanym, mianem budownictwa liniowego określa się wszystkie obiekty, których cechą szczególną jest długość. Z tego pola znaczeniowego wyklucza się budynki mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej. Do zabudowy liniowej zalicza się więc drogi, wodociągi, ciągi kanalizacyjne oraz wały przeciwpowodziowe.
Budowa liniowa, podobnie jak kubaturowa, wymaga odpowiedniego nadzoru BHP. Warto bowiem wiedzieć, że na jej terenie kumuluje się zarówno zespół pracowników wykonujących właściwe roboty budowlane, jak i ciężki sprzęt. Zadaniem osoby nadzorującej BHP na budowie liniowej jest odpowiednie zabezpieczenie i oznakowanie terenu, a także czuwanie nad właściwą organizacją ruchu kołowego i pieszego. Celem tych działań jest minimalizacja ryzyka wypadków i innych niepożądanych zdarzeń, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi bądź mienia.
Zadbamy o właściwe zabezpieczenie inwestycji w zgodzie z przyjętym harmonogramem prac. Wybierz rozsądnie – skontaktuj się z nami!
Jakie są obowiązki kierownika budowy?
Kierownik budowy czuwa nad jej przebiegiem w zgodzie ze stosownymi pozwoleniami, zaakceptowanym projektem, ogólnymi zasadami techniczno-budowlanymi, jak również przyjętymi standardami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Odpowiada nie tylko za prawidłowość wykonania poszczególnych robót w poszanowaniu sztuki budowlanej, ale także za ich terminowość oraz poprawność dokumentacji poświadczającej realizację kolejnych czynności. Zgodnie z zapisami prawa kierownik budowy jest osobą odpowiedzialną za zapewnianie wymaganego poziomu przestrzegania zasad bezpieczeństwa. W przypadku większych inwestycji kierownik budowy jest zobowiązany do opracowania BIOZ – Planu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia. Wśród innych jego obowiązków należy wymienić:
- przejęcie od inwestora terenu budowy w formie protokolarnej i odpowiednie zagospodarowanie terenu;
- prowadzenie dokumentacji inwestycji tzw. dziennika budowy;
- wstrzymanie robót budowlanych w przypadku powstania zagrożenia oraz bezzwłoczne poinformowanie o tym fakcie inwestora i stosownych organów;
- zwracanie się do inwestora z wnioskiem o zmiany w rozwiązaniach projektowych, jeśli wymaga tego bezpieczeństwo robót budowlanych.
Kierownik budowy powinien z należytą czujnością reagować na ewentualne zagrożenia wynikające z postępu robót budowlanych, jak również dbać o zabezpieczenie terenu przed dostępem osób nieupoważnionych.