Nadzór BHP w Gdyni i okolicach
Zakres naszych usług obejmuje kompleksowe nadzory BHP nad budową. Zachęcamy do kontaktu inwestorów, generalnych wykonawców i podwykonawców, którzy prowadzą budowy na terenie Gdyni lub w okolicznych miejscowościach. Grono naszych specjalistów dba o najwyższe standardy bezpieczeństwa na terenach budowy, wdrażając rekomendacje sformułowane przez Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Profesjonalne wsparcie specjalistów z Seli minimalizuje ryzyko wypadków, pozwalając na realizowanie poszczególnych etapów inwestycji zgodnie z przewidzianym harmonogramem. Nasi eksperci czuwają nad przestrzeganiem zasad BHP przez pracowników i dbają o zgodność z przepisami prawa i obowiązującymi standardami bezpieczeństwa, chroniąc tym samym inwestorów i wykonawców przed ewentualnymi sankcjami z tytułu zaniedbań. Współpraca z Selą w ramach nadzoru BHP to pierwszy krok do inwestycyjnego sukcesu!


Nadzór BHP nad pracą na wysokości
O pracy wysokościowej mówi się w sytuacji, gdy różnica pomiędzy posadzką a stanowiskiem pracy wynosi więcej aniżeli 1 metr. Do tej grupy zalicza się więc prace wykonywane na konstrukcjach budowlanych, dachach i stropach, kominach, rusztowaniach, drabinach czy innego typu podwyższeniu. Nie bez przyczyny bywają uznawane za czynności generujące duże zagrożenie dla zdrowia i życia. W związku z powyższym do wykonywania prac na wysokości konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień i stosowanie dodatkowych środków ochrony zbiorowej (np. rusztowań, siatek ochronnych, balustrad) i indywidualnej (uprzęży, punktów zakotwienia, podsystemów łącząco-amortyzujących). Prawo obliguje pracodawcę do zapewnienia osobom wykonującym prace na wysokości odpowiedniego nadzoru BHP, zakładając, że sprawująca go osoba ma czuwać nad wykonywaniem obowiązków w zgodzie z przepisami BHP oraz reagować w przypadku ich ewentualnych naruszeń.
Specjalizujemy się nie tylko w nadzorach BHP nad pracami na wysokości, ale także w szkoleniach pracowników wykonujących ten rodzaj prac niebezpiecznych. Skontaktuj się z nami i zadbaj o bezpieczeństwo swoich pracowników!
Kiedy plan BIOZ jest obowiązkowy?
Wymóg posiadania planu BIOZ – Planu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia jest ściśle regulowany prawem. Szczegółowe przesłanki i warunki do jego opracowania zostały uwzględnione w drodze ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku (z późniejszymi zmianami). Zgodnie z tym dokumentem posiadanie planu BIOZ jest obligatoryjne w przypadku, gdy spełniony zostanie choćby jeden z warunków:
- czas trwania robót budowlanych przekroczy 30 dni roboczych, a liczba zatrudnionych pracowników będzie nie mniejsza niż 20;
- pracochłonność przekroczy 500 osobodni;
- wykonywane roboty budowlane będą mieć status prac niebezpiecznych, co oznacza, że:
- generują ryzyko upadku z wysokości, przysypania ziemią, utonięcia;
- powodują zagrożenie dla zdrowia wskutek użycia substancji chemicznych, biologicznych lub promieniowania jonizującego;
- są prowadzone w studniach, w tunelach, pod ziemią, w okolicy linii wysokiego napięcia, czynnych ciągów komunikacyjnych czy w miejscach, w których panuje atmosfera sprężonego powietrza;
- wymagają zastosowania materiałów wybuchowych;
- polegają na montażu lub demontażu elementów o tonażu przekraczającym 1 tonę.
Wprawdzie za sporządzenie planu BIOZ odpowiada kierownik budowy, aczkolwiek można to zadanie powierzyć innemu specjaliście. Eksperci z Seli polecają się do tego zadania!
